RUS | ENG
8-11 March
2017


CROCUS EXPO
Pavilion 3

Program - 2017

Subjects
Time
All Business Program
08.03.2017
10:00–19:00
Pavillion III
08.03.2017
10:00–11:00
waterpool
08.03.2017
11:00–17:00
Booth
08.03.2017
11:00–12:00
waterpool
08.03.2017
12:00–13:00
Round table
open area — presentations area
Club "Russian Sea Tradition"
08.03.2017
12:00–12:30
waterpool
08.03.2017
12:30–13:00
waterpool
08.03.2017
13:00–15:00
Press conference
open area — presentations area
Golden Globe race, organized by Don McIntyre in memory of the regatta, conducted by Sunday Times in 1968/69 and won by Robin Knox-Johnston on the ketch Suhaili.
Magazine YACHT RUSSIA
08.03.2017
13:00–13:45
Plenary session
Booth
Sailing Federation MO (PO-MO)
08.03.2017
14:00–15:00
waterpool
08.03.2017
14:00–15:00
Lecture - demonstration
Booth
Rob sailors of the Imperial yacht "polar star" 1907
Club "Russian Sea Tradition"
08.03.2017
14:00–15:00
Round table
Booth
Training and yachting in the suburbs (MMAC "Spartacus", PK Vodnik), details about the catamaran Regatta the tall ships The Tall Ships' Races: traditions and prospects.Major overseas regatta
08.03.2017
15:00–16:00
waterpool
08.03.2017
15:10–16:00
Master class
open area — presentations area
Dmitry Sherbakov, Director of RA "Videoexpert", laureate of the prize "brand of the year – 2001", winner of the Runet award.
08.03.2017
15:30–16:30
Booth
Club "Russian sea tradition"
08.03.2017
16:00–18:00
waterpool
08.03.2017
16:00–17:00
Lecture
open area — presentations area
FPS MO, A. Sharkov, ALAC
08.03.2017
17:00–18:00
Meeting music competition
scene
Morozova E., bill A., M. Sytenko, FPS MO
09.03.2017
10:00–11:00
waterpool
09.03.2017
11:00–17:00
Booth
09.03.2017
11:00–12:00
Report
open area — presentations area
09.03.2017
11:00–12:00
waterpool
09.03.2017
11:00–11:50
Presentation of the project
Booth , sorbet
G. Tsybin, FPS MO
09.03.2017
12:00–13:00
waterpool
09.03.2017
12:00–13:00
open area — presentations area
The Force Of The Wind
09.03.2017
12:00–12:50
Round table
Booth
Broom And, Maslov O., FPS MO
09.03.2017
13:00–14:00
waterpool
09.03.2017
13:00–14:00
Lecture
open area — presentations area
Judicial and rescue boats , boats for the media of domestic producers
09.03.2017
13:00–14:00
Master class
Booth
Club "Russian Sea Tradition"
09.03.2017
14:00–15:00
waterpool
09.03.2017
15:00–16:00
Presentation
Booth
Nevzorov A., Russian Cruising club
09.03.2017
15:00–16:00
open area — presentations area
An intensive method of training of skippers of recreational craft. "The structure and equipment of pleasure craft".
Sailing school "Captain Polo"
09.03.2017
15:00–16:00
waterpool
09.03.2017
16:00–18:00
waterpool
09.03.2017
16:00–17:00
Round table
Booth
FPS MO, Sportsdirect, A. Broome, VTS-SPORT
09.03.2017
16:00–17:00
open area — presentations area
The Force Of The Wind
09.03.2017
17:15–18:15
open area — presentations area
Sergey Moiseev, the Sailing school "Captain Polo"
10.03.2017
10:00–11:00
waterpool
10.03.2017
11:00–17:00
Booth
10.03.2017
11:00–12:30
Master class
Booth, Yacht SB20
10.03.2017
11:00–12:00
waterpool
10.03.2017
11:00–12:00
open area — presentations area
The Union of Designers and Architects
Irina bogatikova, an Expert in the style of Provence. Already 15 years of experience in the field of design and interior design, has two higher education (Moscow aviation Institute, Moscow Institute of architecture), is an honorary member of the Union of Designers and Architects
10.03.2017
12:00–13:00
waterpool
10.03.2017
12:00–13:00
open area — presentations area
The Union of Designers and Architects
Alena Sanaeva, the interior Designer of the fashion world. Creates residential and public spaces. A member of the "Union of Designers and Architects"
10.03.2017
12:30–13:00
Presentation
Booth
M. Sytenko, FPS MO
10.03.2017
13:00–14:00
waterpool
10.03.2017
13:00–14:00
Master class
Booth
Club "Russian Sea Tradition"
10.03.2017
13:00–14:00
open area — presentations area
Nina Lopatina, head of the Studio Nina Lopatina Architects. Education - Moscow Institute of architecture. Creating interiors for over 10 years.
10.03.2017
13:00–14:00
Master class
Booth, Yacht SB20
Shuvalov Yu., SportFlot
10.03.2017
14:00–15:00
waterpool
10.03.2017
14:00–15:00
open area — presentations area
Marina Volkova, Head of interior design Studio MarinaVolkova.ru ranked in the TOP 10 best interior designers of Voronezh. A member of the "Union of Designers and Architects"
10.03.2017
14:00–14:30
Presentation
Booth
Iksha (Sailing school "Green Cape"), Kolomna (KOLOMNA "Optimist"), Mozhaisk (youth SS), Dubna (PC "Akademik"), Istra (PS a "Small fleet"), Mytishchi(I/K "Patriot" VSB "Orbit"),Dolgoprudny (PK Vodnik and DYUSSH "Parus", )
FPS MO, representatives of schools and clubs
10.03.2017
15:00–16:30
Booth
1. "Medical monitoring and organization of medical support of the sailing competition" 2."First aid means at hand" 3."Psycho-emotional correction for boaters" 4."Certified first aid courses for boaters in Moscow"
A. shmigelsky, V. Sidorovich, I. Skelin, FPS MO
10.03.2017
15:00–16:00
open area — presentations area
The Union of Designers and Architects
Cyril Kukharchuk, author of a number of unique, private study in the field of design and architecture. The radical ideologue of the connection of the theory, history and practice in designing. Writer, teacher, philosopher and researcher.
10.03.2017
15:00–16:00
waterpool
10.03.2017
16:00–17:00
open area — presentations area
The Force Of The Wind
10.03.2017
16:00–17:00
waterpool
10.03.2017
17:00–18:00
waterpool
10.03.2017
17:00–18:00
Round table
open area — presentations area
The Force Of The Wind
10.03.2017
18:00–19:00
waterpool
10.03.2017
19:00–21:00
waterpool
11.03.2017
10:00–19:00
Booth
Meetings with veterans of sailing and members of the national team of Russia , dedicated to the 80th anniversary of the sails in the Moscow region of the Presidium of the PO-MO, photo shoot
FPS MO, instructors sailing schools
11.03.2017
10:00–19:00
Booth
V. Kravchenko, D. Buchanan, M. Apukhtin, FPS MO
11.03.2017
10:00–11:00
waterpool
11.03.2017
10:00–10:50
Section
open area — presentations area
PO-MO and the Committee LMS
a. the issues of legal regulation and boat registration
b. Interaction with border sevices.
c. the development of the marine and sailing clubs ,
d. Organization of yacht service and refueling of yachts,
e. The reduction of customs duties on sports and yacht cruise in Russia and duty-free temporary importation of foreign flagged yachts resident of the Russian Federation,
f. Development of yacht Charter in the Russian Federation
Moderators: Andrucci A., I. Petrov
11.03.2017
10:30–10:55
Advice
стенд , judges boat
Judicial and rescue boats , boats for the media of domestic producers
FPS MO
11.03.2017
11:00–17:00
Booth
11.03.2017
11:00–11:50
open area — presentations area
a. All-Russian competition of student sailing sports
b. the Cup and rating system.
c. Classes policy
d. Interaction with regional FPS tracking schools alumni enrolled in higher education.
Moderator: V. Kravchenko
11.03.2017
11:00–11:30
waterpool
11.03.2017
11:30–13:00
Master class
Booth, Yacht SB20
Uvarkin V., Shuvalov Yu., SportFlot
11.03.2017
11:30–12:00
waterpool
11.03.2017
12:00–13:30
Master class
open area — presentations area
Raffle prizes: IYT training in Montenegro, yacht rental (free) for 1 week in Turkey
Maria Litovko, Club Travel Yacht, Yacht Travel Club Ltd.
11.03.2017
12:00–13:00
Round table
Booth
club "Russian sea tradition"
11.03.2017
12:00–13:00
waterpool
11.03.2017
13:00–14:00
waterpool
11.03.2017
13:30–15:00
seminar
Booth
Il'in, O. A., SportFlot
11.03.2017
13:45–14:50
Section
open area — presentations area
a. market needs
b . aspects of production,
c. breakthrough solutions to launch production of demanded classes/components,
d. the division of labor, technological chain,
e. interaction with associations of classes and sailing schools.
Moderators: Loginov V. I., Volkov D.
11.03.2017
14:00–15:00
Quiz
Booth
Autogyro Russland
11.03.2017
14:00–15:00
waterpool
11.03.2017
14:00–15:00
Lecture - demonstration
Booth
Rob sailors of the Imperial yacht "polar star" 1907
Club "Russian Sea Tradition"
11.03.2017
15:00–16:50
Section
open area — presentations area
a. the separation of sports and tourism destinations
b. the system of standards,
c. interaction with the state inspection of small vehicles and transport.
Moderators: D. Buchanan, Shapovalov D., Broome, A.
11.03.2017
15:00–16:00
waterpool
11.03.2017
15:00–16:00
Section
Booth
a. The organizing Committee of the regatta, the structure of mandatory and optional points
b. Equipping the judiciary of the example caters.
c. Model kit racing board
d. The options and services
FPS MO, United Board of judges of Moscow and Moscow region, moderator: Morozova E. B.
11.03.2017
16:00–17:00
Section
open area — presentations area
a. The main goals and tasks of educational work in yachting
b. Publishing activity – books and articles on the history and culture of sailing sports.
c. The chronicle of sailing - the 80th anniversary of the sailing of the Moscow region
d. Museum sails: aspects, ideas and possibilities of the Museum in Moscow,
e. Virtual Museum of the sails on the Internet portal.
The Committee of the mass, student and Amateur sports.Moderator : V. Kravchenko
11.03.2017
16:00–17:00
waterpool
11.03.2017
16:45–17:30
Master class
Booth
A. Vasiliev
11.03.2017
17:00–18:00
waterpool
11.03.2017
17:00–17:50
Section
open area — presentations area
a. the promotion of classes, associations, federations, online events, social networks
b. options popular services.
c. recognition, unification schemes reporting data formats
d. Exchange and merge databases of sites of associations, regional federations, committees (competitions, registration to competitions, announcements, news), harmonization of approaches, formats
The Committee of the mass, student and Amateur sports moderators: Kravchenko V., Zhirov A.
11.03.2017
17:30–18:30
Booth
Club "Russian sea tradition"
10.03.2017
10:00–11:00
открытая площадка- зона презентаций
K. L. Razumov, Director of development of the Yacht club Forta Konstantin
10.03.2017
18:00–19:00
Master class
открытая площадка- зона презентаций
Organizer: Moscow Business School